اخبار

back

یک شنبه 18 مهر ماه 1400 ساعت 10:9

پاسخ انجمن روغن زیتون به ادعای شورای ملی زیتون:

واردات روغن پومیس واقعیت ندارد/ روغن زیتون با نظارت کامل سازمان استاندارد و غذا و دارو تولید می شود

مواد غذایی> رئیس انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون گفت: واردات روغن پومیس واقعیت ندارد و بیان مطالب خلاف واقع باعث تخریب صنعت غذا می شود.
مهدی عبدی در گفت و گو با  خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: روغن زیتون های وارداتی به صورت فرابکر و بکر و با رعایت تمام دستورالعمل های بهداشتی و قانونی وارد کشور می شود.
وی در پاسخ به ادعای رئیس شورای ملی زیتون در خصوص واردات روغن پومیس و ضعف دستگاه های نظارتی خاطرنشان کرد: سازمان های نظارتی نظیر سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو در تمامی مراحل واردات، تصفیه، بسته بندی و توزیع روغن های زیتون تولیدی در کشور نظارت دارند و طی سال های اخیر هیچگونه گزارشی در زمینه واردات روغن پومیس، بسته بندی و توزیع آن در کشور وجود ندارد.
رئیس انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون تصریح کرد: اتهام زنی های بی اساس در زمینه روغن های زیتون وارداتی با هدف های خاص صورت می گیرد و عده ای با این بهانه ها به دنبال جلوگیری از واردات، افزایش قیمت روغن زیتون در کشور و سودهای هنگفت هستند.
عبدی متذکر شد: طی سال های اخیر برخی افراد با اظهاراتی غیرکارشناسی به صنعت غذا لطمه زده اند و باعث شدند تا مردم به صنعت غذا بدبین شوند که یک نمونه از این اظهارات نادرست در زمینه کیفیت روغن زیتون های وارداتی است.
بنابراین گزارش، روغن  تفاله زیتون (پومیس)، روغنی است که از تفاله زیتون یا پومیس استخراج می‌شود. پس از اتمام استخراج مکانیکی روغن زیتون، تقریباً 5–8٪ روغن در تفاله باقی می‌ماند، که پس از آن باید با کمک حلالهایی نظیر هگزان استخراج شود، که تنها برای مصارف صنعتی کاربرد دارد.
شنبه 17 مهر ماه 1400 ساعت13:24

زیر سوال بردن عملکرد سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو توسط رییس شورای ملی زیتون/ ادعای عجیب عباسی در خصوص واردات روغن پومیس

مواد غذایی> اقتصادغذا -رییس شورای ملی زیتون مدعی شد: در غیاب سازمان های نظارتی نظیر سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو روغن پومیس وارد کشور می شود.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا«فودپرس»، مهدی عباسی در گفت‌گو با ایلنا گفت: مطابق با استاندارد 1446، واردات روغن استراورژن و ورژن به کشور آزاد است. ولی افراد سودجو این روغن‌ها را به اسم روغن بکر وارد کشور می‌کنند که در عمل محموله بی‌کیفیت است و نباید مصرف خوراکی شود.
رییس شورای ملی زیتون ایران اظهار داشت: روغن پومیس در واقع همان تفاله‌های زیتون است که باید دور ریخته شوند اما به آنها یکسری مواد شیمیایی زده می‌شود تا کاربرد درمانی و صنعتی پیدا کنند. این روغن قابلیت مصرف خوراکی را ندارد اما نبود نظارت کافی باعث شده واردکنندگان به راحتی این روغن را وارد کنند و سازمان استاندارد را دور بزنند.
عباسی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد بر کیفیت واردات کالاها نظارت دارند، گفت: نظارت کمترین بخش مورد توجه واردات محصول در کشور است اگر نظارت‌ها به خوبی انجام می‌گرفت امروز شاهد واردات این میزان روغن بی‌کیفیت در کشور نبودیم. همین نبود نظارت باعث شده است که 90 درصد از زیتون‌های موجود به کنسرو تبدیل شوند.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه نبود نظارت بر استاندارد واردات باعث ورود روغن پومیس، شده است، بیان کرد: روغن پومیس در واقع همان تفاله‌های زیتون است که باید دور ریخته شوند اما به آنها یکسری مواد شیمیایی زده می‌شود تا کاربرد درمانی و صنعتی پیدا کنند. این روغن قابلیت مصرف خوراکی را ندارد اما نبود نظارت کافی باعث شده واردکنندگان به راحتی این روغن را وارد کنند و سازمان استاندارد را دور بزنند. لینک
این اظهارات عباسی در خصوص زیر سوال بردن عملکرد سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو و کیفیت روغن های زیتون وارداتی درحالی بیان می شود که تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر واردات روغن پومیس از سوی مقامات سازمان های رسمی و مسئول اعلام نشده است و جا دارد تا سازمان های استاندارد و غذا و دارو ضمن ورود به این موضوع و بیان توضیحات لازم با هرگونه ارائه اطلاعات غلط در جامعه مقابله کنند تا باعث بدبینی مردم و مصرف کنندگان به عملکرد دستگاه های نظارتی و همچنین محصولات تولیدی در کشور نشوند.

olive