صفحه نخست

back

روغن زیتون به گروه یک کالاهای وارداتی بازگشت / قدردانی انجمن زیتون از مدیران وزارتخانه های بهداشت و صنعت

مواد غذایی> اقتصاد غذا

با پیگیری های گسترده انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران، روغن زیتون به عنوان کالای سلامت محور با نرخ ارز کالاهای گروه یک وارد کشور می شود.

مهدی عبدی دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری اقتصاد غذا " فود پرس"، ضمن اعلام این خبر گفت: حدود 70 درصد روغن زیتون مصرفی در کشور از طریق واردات تامین می شود و در صورتی که روغن زیتون به گروه کالایی یک باز نمی گشت به دلیل افزایش قیمت شدید این محصول به طور قطع روغن زیتون به عنوان کالای سلامت  محور از سبد کالایی خانوارهای ایرانی حذف می شد.

وی ضمن قدردانی از همکاری و تدبیر مدیران سازمان غذا و دارو و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کمک به حل مشکل افزایش قیمت شدید روغن زیتون و بازگشت این محصول به گروه یک کالاهای وارداتی خاطرنشان کرد: روغن زیتون کیفی ترین روغن مصرفی خانوارها در جهان است که متاسفانه گران بودن روغن زیتون در مقایسه با سایر روغن های نباتی باعث شده مصرف سرانه این کالا در ایران بسیار پایین تر از میانگین جهانی باشد.

عبدی گفت: طی ماه های اخیر به دلیل نبودن روغن زیتون در گروه یک کالاهای وارداتی و به تبع آن افزایش قیمت ارز شاهد افزایش بی سابقه قیمت روغن زیتون در کشور بودیم که امید است با تدبیر دولت و همکاری صنعت، قیمت های روغن زیتون به روال طبیعی باز گردد تا مردم بتوانند از این ماده غذایی ارزشمند بهره مند گردند.

 

anjooman

فواید و خواص زیتون 

olive tree

زیتون نماد صلح

زیتون به انگلیسی OLIVE  نام دارد  و به عنوان نماد صلح و ثروت مب یاشد. تقریبا دو هزار نوع از آن در دنیا شناخته شده است، اما تنها حدود 110 نوع از آن در ایران کشت می شود. البته مردم تنها با 10 تا 12 نوع از این میوه آشنایی دارند. 

زیتون در گذشته بیشتر در مناطق مدیترانه، شمال آفریقا، جنوب شرقی آسیا، شمال تا جنوب چین، اسکاتلند و شرق استرالیا کِشت می شد. منشا آن نیز احتمالا منطقه مدیترانه بوده و از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است.

زیتون معمولا در ابتدای تابستان شروع به گل دادن می کند، سپس به تدریج میوه آن تشکیل می شود و در اواخر تابستان به مرحله برداشت می رسد. ابتدا زیتون سبز کمرنگ است و به تدریج تیره شده که در اواخر پاییز رنگ آن کاملا سبز تیره می شود. 

سم زدایی از بدن با زیتون

olio doliva png 4     olives PNG14277 green olives Olivenzweig

از بین انواع مواد غذایی گیاهی و حیوانی، هیچ ماده ای به اندازه زیتون پتاسیم ندارد. پتاسیم باعث افزایش قدرت عضلانی و انرژی بدن می شود و کمبود آن نیز باعث تورم پلک ها و مشکلات ریوی می شود. این ماده همچنین به سم زدایی کبد از اوره و اسید اوریک کمک می کند و قدرت دفعی کلیه را افزایش می دهد. علاوه بر این ها، زیتون بین 15 تا 35 درصد چربی دارد اما چربی آن بیشتر از نوع مفید بوده و اشباع نشده است. این میوه منبع خوبی از اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 9 و ویتامین  E  به حساب می آید.

فواید برگ زیتون

برگ زیتون حاوی آنتی اکسیدان، مواد قندی، کلروفیل است، بنابراین به کاهش فشار خون و زخم های عفونی کمک می کند.

جویدن برگ زیتون باعث رفع زخم های دهان می شود.

ترکیب برگ له شده زیتون با عسل به رفع ورم پلک ها و التیام زخم ها و خراش ها کمک می کند. دم کرده برگ زیتون به کاهش تب نیز کمک می کند و نیز برای تسکین دندان درد مفید است.     

olive table   

                                                                                                                                                                

آدرس و شماره تماس

آدرس : تهران - خیابان کارگر شمالی، کوچه یازدهم( شهید خجسته)، شماره2
تلفن: 88339528 - 88006625

نمابر: 88339529

 

 

olive

آدرس و شماره تماس

آدرس : تهران - خیابان کارگر شمالی، کوچه یازدهم( شهید خجسته) ، شماره 2
تلفن : 8833952888006625    

نمابر: 88339529